Our Staff

Senior Leadership

  • Jill Farquharson
    Jill FarquharsonSenior Leadership
    Principal
  • Bryce Mills
    Bryce MillsSenior Leadership
    Deputy Principal
  • Shane Devery
    Shane DeverySenior Leadership
    Deputy Principal

Year 7 Totara Team

  • Cheri Gallagher
    Cheri GallagherYear 7 Totara team
    Team Leader, Room 24
  • Annie MacKellow
    Annie MacKellowYear 7 Totara team
    Room 23
  • Melanie Brandes
    Melanie BrandesYear 7 Totara team
    Room 19
  • Kieran Gleeson
    Kieran GleesonYear 7 Totara team
    Room 20
  • Louisa Pielichaty
    Louisa PielichatyYear 7 Totara team
    Room 21
  • Sophie Hunt
    Sophie HuntYear 7 Totara team
    Room 22

Year 7 Kauri Team

  • Jim Dyer
    Jim DyerYear 7 Kauri Team
    Team Leader, Room 25
  • Jason Shin
    Jason ShinYear 7 Kauri Team
    Room 28
  • Andrew Lawrence
    Andrew LawrenceYear 7 Kauri Team
    Room 27
  • Charlotte Ironside
    Charlotte IronsideYear 7 Kauri Team
    Room 29
  • Yen Kim
    Yen KimYear 7 Kauri Team
    Room 26
  • TBA
    TBAYear 7 Kauri Team
    Room 30

Year 8 Matai Team

  • Megan Hughes
    Megan HughesYear 8 Matai Team
    Team Leader, Room 4
  • Saasha Jolley
    Saasha JolleyYear 8 Matai Team
    Room 2
  • Natalya Hazelwood
    Natalya HazelwoodYear 8 Matai Team
    Room 6
  • Alice O’Sullivan
    Alice O’SullivanYear 8 Matai Team
    Room 7
  • Kueni Schaumkel
    Kueni SchaumkelYear 8 Matai Team
    Room 5
  • Steven Van Nes
    Steven Van NesYear 8 Matai Team
    Room 3

Year 8 Rimu Team

  • Nick Edwards
    Nick EdwardsYear 8 Rimu Team
    Team Leader, Room 9
  • Abby Cavanagh
    Abby CavanaghYear 8 Rimu Team
    Room 16
  • Jo Wang
    Jo WangYear 8 Rimu Team
    Room 10
  • Ashley Triana
    Ashley TrianaYear 8 Rimu Team
    Room 14
  • Chae-Yeon Park
    Chae-Yeon ParkYear 8 Rimu Team
    Room 13
  • Nick Houston
    Nick HoustonYear 8 Rimu Team
    Room 15

Kowhai Team (Specialists)

  • Carlos Kucera
    Carlos KuceraKowhai Team (Specialists)
    Sports-Pro, Team Leader
  • Brooke Tuialii
    Brooke TuialiiKowhai Team (Specialists)
    Technology
  • Beren Allen
    Beren AllenKowhai Team (Specialists)
    Arts
  • Thomas Jones
    Thomas JonesKowhai Team (Specialists)
    Physical Education
  • Victoria Bragg
    Victoria BraggKowhai Team (Specialists)
    Science
  • Jacob Markham
    Jacob MarkhamKowhai Team (Specialists)
    Hard Materials
  • Eugene Marshall
    Eugene MarshallKowhai Team (Specialists)
    Music

Rata Team

  • Jasmine Hanawy
    Jasmine HanawyRata Team
    Languages - French
  • Kate Shin
    Kate ShinRata Team
    International Students Director
  • Kim Elliott
    Kim ElliottRata Team
    PCT Release Teacher
  • Colin Dale
    Colin DaleRata Team
    Release Teacher
  • Gina Speedy
    Gina SpeedyRata Team
    School Counsellor
  • Cynthia Montesinos
    Cynthia MontesinosRata Team
    Languages - Spanish
  • Aideen Ryan
    Aideen RyanRata Team
    ESOL Teacher
  • Mauri Hohepa
    Mauri HohepaRata Team
    Languages - Te Reo / Kapa Haka / Tikanga Tutor
  • Don Campbell
    Don CampbellRata Team
    Release Teacher

Full-time Support Staff

  • Deidre Merriott
    Deidre MerriottFull Time Support Staff
    Principal's P.A.
  • Jean Feng
    Jean FengFull Time Support Staff
    Executive Officer
  • Ula He
    Ula HeFull Time Support Staff
    Programme Administrator/Coordinator
  • Duncan Wilson
    Duncan WilsonFull Time Support Staff
    Property Manager
  • Tinashe Biri
    Tinashe BiriFull Time Support Staff
    IT Support
  • Anastasia Panova
    Anastasia PanovaFull Time Support Staff
    Concierge
  • Oliver Li
    Oliver LiFull Time Support Staff
    Coding and Hard Materials Technician
  • Sakima Cornwall
    Sakima CornwallFull Time Support Staff
    Research Ambassador/Librarian
  • Bruce Banbury
    Bruce BanburyFull Time Support Staff
    Science Technician
  • George Pearson
    George PearsonFull Time Support Staff
    Teacher Aide

Part-time Support Staff

  • Rachael Banbury
    Rachael BanburyPart Time Support Staff
    Teacher Aide
  • Martine Puketapu
    Martine PuketapuPart Time Support Staff
    Teacher Aide
  • Lynley Sheweiry
    Lynley SheweiryPart Time Support Staff
    International Student Administrator
  • Renee Dale
    Renee DalePart Time Support Staff
    Teacher Aide
  • Carolina De Biasio Pires
    Carolina De Biasio PiresPart Time Support Staff
    Soft Materials Technician
  • Jess Philpot
    Jess PhilpotPart Time Support Staff
    Admin Support
  • Sherraline Shi
    Sherraline ShiPart Time Support Staff
    Teacher Aide
  • Brianna King
    Brianna KingPart Time Support Staff
    Teacher Aide
  • Helen McMahon
    Helen McMahonPart Time Support Staff
    Office Administrator